Forum dyskusyjne

Zapraszamy na nasze forum dyskusyjne, gdzie możesz porozmawiać na temat dni płodnych, porodu, dzieci.
Wejście

Obserwacja szyjki macicy

Metoda ta polega na codziennym samobadaniu szyjki macicy dłonią. Ze względu na dużą inwazyjność, polegającą na codziennym wprowadzaniu palców do pochwy, zaleca się maksymalne zachowanie higieny. Badanie najlepiej przeprowadzać codziennie o tej samej porze, ale nie po przebudzeniu, ponieważ z rana macica zwykle jest specyficznie ułożona i można napotkać trudności związane z prawidłową jej oceną. Pozycja do badania to lekkie przykucnięcie bądź rozkrok, w którym należy się oprzeć nogę o wannę. Do pochwy wprowadza się jeden lub dwa palce, którymi wychwytuje się szyjkę macicy, leży ona w kierunku przednim, ale nie zawsze w linii środkowej ciała. Łatwo ją rozpoznać ponieważ jest twarda w przeciwieństwie do otaczających ją ścianek pochwy. Wyniki każdej palpacji należy zapisywać.

Nauka tej metody powinna rozpocząć się w fazie poowulacyjnej (lutealnej) cyklu, wówczas szyjka jest łatwo wyczuwalna przez swoje niskie położenie. Badając narząd zwraca się uwagę na jego położenie, konsystencję, rozwarcie i obecność śluzu. Tu może przydać się wiedza na temat rozpoznawania płodnej wydzieliny. W fazie przedowulacyjnej szyjka jest położona nisko, ma twardą konsystencję, a wejście do niej jest zamknięte. Tuż przed owulacją lekko się unosi wykonując zwrot, otwiera i staje się miękka, lekko obrzmiała. W czasie jajeczkowania wyraźnie można odczuć, że jej położenie zmieniło się na dość wysokie, stanie się ponadto rozpulchniona, a otwarcie pozwoli na wsunięcie opuszka palca. Po owulacji jest na powrót twarda, zamknięta i nisko położona.

Badanie szyjki macicy jest dobre dla kobiet mających trudności z poczęciem (zwłaszcza przy niewielkich objawach płynu), po porodzie oraz w okresie premenopauzy. W tej metodzie można wykryć obecność płodnego śluzu na dzień lub dwa przed zaobserwowaniem go w badaniu zewnętrznym. Badanie szyjki wraz z oceną wydzieliny daje dobra ocenę stanu płodności, natomiast jako metoda antykoncepcji również opiera się o wstrzemięźliwość od dnia rozpulchnienia szyjki, aż do jej zamknięcia.

kalendarz dni płodnych | test owulacyjny | rejestrowanie bólu owulacyjnego | obserwację śluzu szyjkowego (metoda Billingsa) | obserwację szyjki macicy | obserwację temperatury ciała | badanie wielowskaźnikowe